Napad panike podrazumeva iznenadnu pojavu niza neprijatnih simptoma, bez bilo kakvog upozorenja. Kod osoba koje se suočavaju sa anksioznosti, mogu se pojaviti u bilo kom trenutku, čak i tokom spavanja. To ne znači da samo anksiozne osobe doživljavaju napade panike, ali kod njih se dešavaju češće, piše Sensa.
Napad panike nije samo stres ili napetost, to je osećaj straha koji se može javiti bez razloga i nije povezan sa onim što se dešava oko nas. Takav osjećaj može učinit osobu još više uplašenim, pa mnogi koji su doživeli napad panike ističu da su mislili kako će dobiti srčani udar ili će im se dogoditi nešto strašno. Naravno, sve simptme treba provjeriti kod ljekara, ali ljudi koji su već jendom doživeli napad panike, tačno znaju kada se on vrati kakav osećaj donosi.
Bol u grudima kod napada panike obično ostaje u sredini grudnog koša (bol usred srčanog udara se obično kreće prema lijevoj ruci ili vilici). Takođe, napad panike može biti praćen ubrzanim disanjem, ubrznim radom srca i strahom. Napadi panike dolaze i iznenada nestaju, ali vas ostavljaju iscrpljenim i mogu negativno djelovati na kvalitet života.
Simptomi napada panike su:
Iznenadna visoka anksioznost, sa ili bez uzroka
Užurbano kucanje srca
Osjećaj slabosti, nesvjestice ili vrtoglavice
Vrtoglavica
Peckanje ili utrnutost u rukama i prstima
Osjećaj straha
ili negativan predosjećaj
Znoj ili drhtavica
Mučnina
Bol ili nelagodnost u grudima
Poteškoće sa disanjem, uključujući osećaj “gušenja” ili kratak dah
Osjećaj gubitka kontrole i strah od istog
Strah od umiranja
Napadi panike uglavnom traju kratko, najčešće manje od 10 minuta. Međutim, osobi koja ih doživljava mogu trajati kao vječnost. Ukolik se često suočavate sa napadima panike koji negativno utiču na vaš kvalitetživota, važno je da popričate sa psihologom ili psihoterapeutom. uz određene savete stručnog lica, terapiju i alate, možete uspješno prevazići anksioznost. Ako neko iz vašeg okruženja ima problem sa napadima panike, važno je da mu pružite podršku, pomognete i pokažete da nije sam/sama.